Top e-rokasgrāmata par finanšu pratību
Latvijas Bankas un Valsts policijas informācija liecina, ka cilvēki ar zemu finanšu izglītības līmeni biežāk pakļaujas impulsīviem vai emocionāliem lēmumiem, izvēlas apšaubāmus finanšu piedāvājumus un izlieto savus ierobežotos līdzekļus nepārdomāti, cerot uz ātru risinājumu.
Lai stiprinātu neaizsargātāko sabiedrības grupu – senioru ar uztveres traucējumiem, cilvēku ar intelektuālās attīstības traucējumiem un psihosociāliem traucējumiem spēju saprast finanšu jautājumus, martā uzsākām sociāli nozīmīgu projektu “Finanšu pratība cilvēkiem ar uztveres traucējumiem”.
Projekta laikā sadarbībā ar sociālajiem darbiniekiem un finanšu ekspertiem tiks izstrādāta finanšu pratības rokasgrāmata vieglajā valodā, kurā būs apkopota praktiska un viegli uztverama informācija par budžeta plānošanu, drošu naudas glabāšanu, krāpšanas riskiem un ikdienas finanšu jautājumiem.
Sekojiet projekta norisei šeit un Vieglās Valodas aģentūras mājas lapā www.vieglavalod.alv
Projekts tiek līdzfinansēts Rīgas pilsētas Sabiedrības integrācijas programmas ietvaros.

Aicinām uz semināru par finanšu pratību
Latvijā pēdējos gados strauji pieaug finanšu krāpniecība. Lai arī par krāpniecības upuriem var kļūt jebkurš īpaši neaizsargāti ir iedzīvotāji ar zemu finanšu pratības līmeni. Šādi cilvēki biežāk kļūst par manipulatīvu shēmu upuriem – viņiem var vieglāk izkrāpt personas datus, pierunāt iesaistīties ātras peļņas afērās vai veikt neapdomātus finanšu darījumus.
Lai veicinātu sabiedrības finanšu zināšanas, Latvijas Banka katru gadu rīko Finanšu pratības nedēļu, piedāvājot dažādas aktivitātes un izglītojošus pasākumus. Šogad tajos iesaistāmies arī mēs, sadarbībā ar Latvijas Banku 19. martā plkst. 15.00 rīkojot attālinātu semināru sociālajiem darbiniekiem par Latvijas Bankas un Vieglās Valodas aģentūras kopīgi izstrādātajiem finanšpratības materiāliem vieglajā valodā.
Seminārā būs iespējams uzzināt:
- kā izmantot vieglās valodas finanšpratības materiālus darbā ar klientiem;
- kā skaidrot autentifikācijas rīka Smart-ID lietošanu – kas tas ir, kā to iegūt un droši izmantot ikdienas norēķinos;
- aktuālo informāciju par finanšu krāpniecību kā atpazīt krāpnieciskas shēmas, kā pasargāt sevi un klientus no finanšu krāpniekiem;
- kur atrast uzticamus un vienkāršus resursus, kas palīdz skaidrot finanšu jautājumus cilvēkiem ar dažādām vajadzībām.
Seminārs notiks MS Team vidē, un to vadīs Latvijas Bankas Vecākā finanšu pratības speciāliste Aiga Rullere.
Pieteikšanās semināram līdz 19. martam šeit: https://ej.uz/registracija_seminaram_19032025

Trešajā “Viegli lasīt” konkursā - 35 stāsti
Trešajā rakstnieku konkursā "Viegli lasīt" iesniegti 35 stāsti! Sirsnīgs paldies visiem konkursa dalībniekiem par atsaucību un uzdrīkstēšanos!
Iesniegtie darbi jau nodoti vieglās valodas ekspertiem izvērtēšanai, kuri stāsti virzāmi uz konkursa otro kārtu. Pirmās kārtas rezultātus un arī žūrijas sastāvu paziņosim 17. martā.
Konkursu organizē Vieglās Valodas aģentūra sadarbībā ar LU Latviešu valodas institūtu. Konkursu atbalsta SIA “Grāmatu nams “Valters un Rapa”, kas sola labākos konkursa darbus iekļaut kādā no nākamajiem grāmatu sērijas “Stāsti vieglajā valodā” izdevumiem.

Vieglā valoda ir kā nazis
“Lasīšanu uzspiest ar varu nevar, par to var tikai ieinteresēt, uzskata eksperti. Viņi ir pārliecināti, ka vieglā valoda, par kuru pēdējā laikā tiek daudz diskutēts, latviešu valodu neiznīcinās”, ar šādu ievadu Rūta Kesnere 20. februāra “Kultūrdiena” (KDi) aizsāk ekspertu diskusiju, kurā piedalās latviešu valodas s un literatūras skolotāja Anita Vanaga, filoloģe un tulkotāja Velga Polinska, rakstnieks Arno Jundze un SUSTENTO valdes priekšsēdētāja Gunta Anča. Starp citu, tieši Gunta tālajā 2000. gadā nodibināja Vieglās Valodas aģentūru.
Diskutējot par latviešu literatūras klasiku, latviešu literatūru nacionālās identitātes kontekstā, vieglo valodu, "Mērniku laikiem" un mūsdienu jauniešu lasīšanas paradumiem, Gunta Anča saka: “Mēs par vieglo valodu varam runāt kā par nazi. Ar nazi mēs sagriežam maizi, un nazis ir tik laba lieta. Bet ar nazi mēs varam nogalināt cilvēku, un nazis ir tik briesmīga lieta. Tieši tāpat ir ar vieglo valodu. Tā nav ne laba, ne slikta, tā vienkārši ir. Eiropā vieglā valoda pastāv jau sešdesmit gadu, un būtu diezgan dīvaini, ja mēs Latvijā šķirotu, kuri cilvēki drīkst un kuri nedrīkst lasīt. (..) Ja mēs sakām, ka “Mērnieku laikus” vieglajā valodā pārcelt nedrīkst un tas ir slikti, mēs diskriminējam tos cilvēkus, kuri šo romānu nevar izlasīt oriģinālā.”
Raksts “Vieglā valoda ir kā nazis":
https://www.diena.lv/raksts/kd/intervijas/viegla-valoda-ir-ka-nazis.-diskusija-par-lasisanu-un-vieglo-valodu-14331851

Izdots otrais konkursa stāstu krājums vieglajā valodā
Izdevumā “Stāsti vieglajā valodā” iekļauti piecu autoru, 2023. gada rakstnieku konkursa “Viegli lasīt” finālistu, oriģināldarbi vieglajā valodā. Tas ir jau otrā grāmata, kurā apkopoti vieglajā valodā rakstīti stāsti, un šoreiz tie paredzēti jauniešu auditorijai.
Stāstu sēriju vieglajā valodā aizsākusi AS “Valters un Ar[a” – pirmā no Latvijas izdevniecībām, kas nopietni domā par kvalitatīvas oriģinālliteratūras pieejamību cilvēkiem ar lasītpratības un teksta uztveres grūtībām. Pirmais izdevums izrādījās tik veiksmīgs, ka izdevējiem pat nācās nodrukāt papildtirāžu.
Savukārt otrā stāstu krājuma atklāšanas svētku dalībniekus aicinājām piedalīties jaunajā, jau trešajā rakstnieku konkursā “Viegli lasīt”. Autori aicināti iesniegt iepriekš nepublicētus 1200-2000 vārdus garus stāstus vieglajā valodā kādā no trim žanriem - detektīvstāsts, piedzīvojumu stāsts vai zinātniskās fantastikas stāsts. Darbu iesniegšanas termiņš – 1. marts.